Çalışma Esasları 
0 (538) 235 90 46 info@fonfactoring.com

Çalışma Esasları


Yurt içinde üretim yapan veya diğer bir işletmeden alım ile satış yapan kobiler ve küçük işletmeler mal ve hizmet satışlarında büyük bir likitide sıkışıklığı yaşamaktadırlar. Bu likitide sıkışıklıklarının ana sebeplerini kısaca iki başlıkta sıralayabiliriz:

  • Mal ve hizmet sattıkları işletmelere özel peşin iskontosu yaparak temin etmek istemekteler.
  • Bankalardan kredi talebinde bulunmaktadırlar. Bu talepleri genellikle ya çok küçük rakamlarda gerçekleşmekte, ya da bankaların uzun formaliteleri yüzünden işlem gerçekleşmemektedir.

Alternatif olarak, faktoring firmalarına müracaat ederek daha basit formalitelerle likitide açıklarını kapatmaktadırlar.

Faktoring şirketleri ise bu işlemi genel olarak:

  • İşletmelerin alacaklarını devir alır ve bu işletmelere belirli oranlarda ön ödeme hemen yapar. Alacak tahsil edildiği zaman anlaşılan oranda vade farkı kesilerek bakiye ödemesi tamamlanır.
  • İşletmeler vadeli satışları için aldıkları kambiyo senetlerini, bu alacaklarının teminatı olarak faktoring firmalarına ciro eder ve yine anlaşılan orandaki vade farkı hemen düşüldükten sonra kalan kısım süratle ödenir. Burada birinci ve ikinci işlem arasındaki fark, birinci işlemde işletmelere güven unsuru esas alınmakta ve bu sebepten daha az ön ödeme yapılmaktadır. İkinci işlemde ise alacak teminatı peşin alındığından, vade farkından sonra kalan ödemenin tamamı işletmelere yapılır.

Kobiler, çağdaş bir finansal ürün olan faktoring ile likitide sıkışıklıklarını daha az formalite ile hızlı bir şekilde karşılamaktadırlar.


© 2020 . FON FAKTORİNG. Tüm Hakları Saklıdır.